Statut Fundacji „Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych“
Rozdział I
Postanowienia ogólne
§1
- Fundacja, zwana w dalszej treści niniejszego statutu „Fundacją” , prowadzi działalność pod nazwą: „Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych“.
- Fundacja ustanowiona została przez Roberta Hojdę, zwanego dalej Fundatorem, aktem notarialnym sporządzonym przez notariusza Tadeusza Mirona Hamerę w Grójcu, Kancelaria Notarialna w Grojcu, w dniu 11 października 2019 roku.
- Siedzibą Fundacji jest Warszawa.
- Fundacja może tworzyć oddziały, filie, kluby oraz przystępować do innych fundacji, stowarzyszeń i organizacji.
§2
- Fundacja prowadzi działalność na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w rozmiarach służących realizacji jej celów statutowych, przy czym w zakresie niezbędnym dla właściwego realizowania celów może ona prowadzić działalność także poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
- Fundacja może dla celów współpracy z zagranicą posługiwać się tłumaczeniem jej nazwy na języki obce.
§3
Nadzór nad działalnością Fundacji sprawuje minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Rozdział II
Cele, środki i zasady działania Fundacji
§4
Celami działania Fundacji są:
- zapewnienie wszechstronnego rozwoju społeczeństwa polskiego,
- działalność społeczna, kulturalna, informacyjna, naukowa i oświatowa na rzecz rozwoju demokracji w Polsce;
- działania na rzecz ochrony praw człowieka;
- działania w celu zbliżenia społeczeństw Europy Środkowej i Wschodniej oraz pozostałych, skupionych w ramach Unii Europejskiej;
- praca nad udziałem Polski w umacnianiu europejskiej jedności, stanowiącej istotny warunek polskiej wolności i niepodległości.
§5
Fundacja realizuje swoje cele statutowe poprzez:
- wspieranie instytucji:
- prowadzących działania na rzecz ochrony i propagowania wartości zapisanych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej;
- działających na rzecz porozumienia i integracji ruchów obywatelskich w Polsce;
- wspierających działania na rzecz budowy społeczeństwa obywatelskiego;
- udzielających bezpośredniej pomocy przedstawicielom lokalnych środowisk demokratycznych, represjonowanych za działalność na rzecz praw człowieka i demokracji;
- działających na rzecz ochrony praw i swobód obywatelskich, równych praw kobiet, praw osób niepełnosprawnych, osób nieheteronormatywnych i transpłciowych, mniejszości narodowych, etnicznych, religijnych i kulturowych;
- prowadzących działania na rzecz dostępu obywateli do informacji, pomocy prawnej i wymiaru sprawiedliwości oraz propagowania postaw obywatelskiej aktywności i odpowiedzialności;
- mających na celu kształtowanie kultury dialogu społecznego, w tym w mediach elektronicznych i społecznych, w duchu poszanowania każdego zdania odmiennego i szacunku do innych uczestników debaty, niezależnie od ich przekonań czy światopoglądu;
- organizowanie imprez publicznych, kulturalnych, pikiet, demonstracji, koncertów i innych imprez, prezentujących i promujących wartości demokratyczne i europejskie;
- promowanie ochrony środowiska naturalnego w Polsce i w Europie oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za jego stan;
- dbałość o zachowanie wartości historycznych, wspieranie działań i instytucji propagujących polski i europejski patriotyzm.
Rozdział III
Majątek i dochody Fundacji
§6
- Majątek Fundacji stanowi fundusz założycielski w wysokości 2500,00 zł (dwa tysiące pięćset złotych) wniesiony przez Fundatora oraz środki finansowe, prawa majątkowe, w tym nieruchomości i ruchomości, a także inne mienie i prawa nabyte przez Fundację.
- Dochody Fundacji pochodzą w szczególności z:
- dotacji, subwencji, grantów, darowizn, spadków i zapisów;
- dochodów ze zbiórek, aukcji i imprez organizowanych przez Fundację lub na jej rzecz;
- odsetek bankowych i innych dochodów kapitałowych;
- opłat i składek, uiszczonych przez uczestników programów, organizowanych przez Fundację.
- Dochody uzyskiwane z majątku Fundacji przeznaczone są wyłącznie na realizację celów statutowych oraz na pokrycie niezbędnych kosztów działalności Fundacji.
- Z funduszu założycielskiego na działalność gospodarczą przeznacza się kwotę 1000 zł (jeden tysiąc złotych).
- Fundacja prowadzi działalność gospodarczą w rozmiarach służących realizacji jej celów statutowych.
- Fundacja prowadzi działalność gospodarczą w następującym zakresie:
- 47.61.Z - sprzedaż detaliczna książek prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach;
- 47.62.Z - sprzedaż detaliczna gazet i artykułów piśmiennych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach;
- 47.63.Z - sprzedaż detaliczna nagrań dźwiękowych i audiowizualnych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach;
- 58.1 - wydawanie książek i periodyków oraz pozostała działalność wydawnicza, z wyłączeniem w zakresie oprogramowania;
- 59.1 - działalność związana z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi;
- 59.2 - działalność w zakresie nagrań dźwiękowych i muzycznych;
- 62.09.Z - pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych;
- 63.12.Z - działalność portali internetowych;
- 73.11.Z - działalność agencji reklamowych;
- 82.30.Z - działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów;
- 85.52.Z - pozaszkolne formy edukacji artystycznej;
- 85.60.Z - działalność wspomagająca edukację;
- 90.01.Z - działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych;
- 90.02.Z - działalność wspomagająca wystawianie przedstawień artystycznych;
- 90.04.Z - działalność obiektów kulturalnych.
Rozdział IV
Organy fundacji
§7
- Organami Fundacji są:
- Zarząd Fundacji;
- Rada Fundacji;
- Fundator.
- Zarząd Fundacji jest organem wykonawczym Fundacji i kieruje bieżącą działalnością Fundacji oraz reprezentuje ją na zewnątrz.
- Zarząd składa się z jednej dwóch lub trzech osób, w tym Prezesa Zarządu.
- Członka Zarządu, w tym Prezesa Zarządu, powołuje i odwołuje Fundator. Członek Zarządu może również zostać odwołany przez Radę Fundacji. Uchwała Rady Fundacji o odwołaniu członka Zarządu powinna być podjęta bezwzględną większością głosów przy udziale wszystkich członków Rady Fundacji.
- Nie może zostać członkiem Zarządu członek Rady Fundacji.
- W przypadku Zarządu jednoosobowego, jedyny członek Zarządu wykonuje obowiązki Prezesa Zarządu. Powołując członków Zarządu wieloosobowego Fundator określa, który z członków Zarządu wykonywać będzie obowiązki Prezesa Zarządu i, ewentualnie, Wiceprezesa Zarządu. Powołanie Prezesa, Wiceprezesa i członka Zarządu następuje na czas nieoznaczony.
- Członkostwo w Zarządzie wygasa na skutek:
- odwołania przez Fundatora lub Radę Fundacji;
- doręczenia pisemnej rezygnacji na adres Fundacji.
- W przypadku Zarządu jednoosobowego, do składania oświadczeń woli w imieniu Fundacji uprawniony jest Prezes Zarządu samodzielnie.
- W przypadku Zarządu dwuosobowego do składania oświadczeń woli w imieniu Fundacji uprawniony jest Prezes Zarządu samodzielnie lub Prezes Zarządu łącznie z drugim członkiem Zarządu. W przypadku Zarządu trzyosobowego do reprezentowania Fundacji uprawniony jest Prezes Zarządu samodzielnie lub dwóch pozostałych członków Zarządu działających łącznie.
- W umowach pomiędzy Fundacją a Fundatorem Fundację reprezentuje Zarząd a jeżeli Fundator jest również członkiem Zarządu wówczas Fundację reprezentuje dwóch członków Rady Fundacji.
- W umowach pomiędzy Fundacją a członkiem Zarządu Fundację reprezentuje dwóch członków Rady Fundacji.
- Posiedzenia Zarządu zwołuje każdy z członków Zarządu, z własnej inicjatywy lub na wniosek Fundatora, przesyłając informację o terminie posiedzenia pocztą elektroniczną lub listem poleconym, doręczonym co najmniej trzy dni przed planowanym spotkaniem. O posiedzeniu Zarządu powinni zostać poinformowani wszyscy członkowie Zarządu oraz Fundator, który ma prawo uczestniczenia w posiedzeniach Zarządu.
- Sprawy wymagające uchwały Zarządu mogą być podejmowane w drodze pisemnego głosowania lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość, bez odbycia posiedzenia. Uchwała Zarządu podjęta w tym trybie jest ważna, gdy wszyscy członkowie Zarządu zostali powiadomieni o treści projektu uchwały. Podjęcie uchwały w tym trybie wymaga pisemnego potwierdzenia podjęcia uchwały przez Prezesa Zarządu, lub – w razie jego nieobecności – innego członka Zarządu, o czym zawiadamia on następnie wszystkich członków Zarządu.
- Zarząd podejmuje uchwały zwykłą większością głosów. W przypadku równości głosów - rozstrzyga głos Prezesa Zarządu.
§8
- Rada Fundacji jest organem nadzorczym Fundacji, o kompetencjach określonych niniejszym Statutem.
- Rada Fundacji składa się z czterech do dziewięciu członków. Członków Rady Fundacji, w tym Przewodniczącego Rady Fundacji, powołuje Fundator, spośród osób wskazanych przez Radę Fundacji. Uchwała Rady Fundacji wskazująca Fundatorowi osoby, spośród których powinien dokonać wyboru w celu powołania ich na członków Rady Fundacji powinna być podjęta bezwzględną większością głosów przy udziale wszystkich członków Rady Fundacji.
- Powołanie Członka Rady Fundacji następuje na czas nieoznaczony. Członków pierwszej Rady Fundacji Fundator powołuje według własnego uznania.
- Członkostwo w Radzie Fundacji wygasa na skutek:
- odwołania przez Fundatora lub Radę Fundacji;
- doręczenia pisemnej rezygnacji na adres Fundacji.
- Członek Rady Fundacji może być odwołany przez Fundatora lub Radę Fundacji w każdym czasie. Uchwała Rady Fundacji o odwołaniu członka Rady Fundacji powinna być podjęta bezwzględną większością głosów przy udziale wszystkich członków Rady Fundacji.
- Posiedzenia Rady Fundacji zwołuje jej Przewodniczący lub dwóch członków Rady Fundacji, z własnej inicjatywy bądź na wniosek Fundatora, przesyłając informację o terminie posiedzenia pocztą elektroniczną lub listem poleconym, doręczonym na co najmniej 7 dni przed planowanym posiedzeniem. O posiedzeniu muszą zostać poinformowani wszyscy członkowie Rady Fundacji oraz Fundator, który ma prawo uczestniczenia w posiedzeniach Rady.
- Wszelkie sprawy wymagające uchwały Rady Fundacji mogą być podejmowane na posiedzeniu lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość, bez odbycia posiedzenia. Uchwała Rady Fundacji o odwołaniu członka Zarządu lub odwołaniu członka Rady Fundacji może być podjęta jedynie na posiedzeniu Rady Fundacji.
- Uchwała Rady Fundacji jest ważna, gdy wszyscy członkowie Rady Fundacji zostali powiadomieni o jej posiedzeniu oraz planowanym porządku obrad.
- Podjęcie uchwały w trybie bezpośredniego porozumiewania się na odległość wymaga pisemnego potwierdzenia podjęcia uchwały przez Przewodniczącego Rady lub – w razie jego nieobecności – przez innego członka Rady, o czym informuje on niezwłocznie, za pomocą poczty elektronicznej lub listem poleconym, pozostałych członków Rady oraz Fundatora. Głosowanie w powyższym trybie wyłączone jest w sprawach dotyczących rozpatrywania sprawozdań z działalności Zarządu oraz udzielania członkom Zarządu absolutorium z wykonania przez nich obowiązków.
- Rada Fundacji, o ile niniejszy statut nie stanowi inaczej, podejmuje uchwały zwykłą większością głosów, na posiedzeniu (lub poprzez udział w głosowaniu przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość), przy obecności co najmniej połowy członków Rady. Przy podejmowaniu uchwał, w razie równej liczby głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego Rady.
- Do kompetencji Rady Fundacji należy:
- rozpatrywanie sprawozdań z działalności Zarządu oraz udzielanie absolutorium członkom Zarządu;
- nadzór i kontrola pracy Zarządu Fundacji;
- badanie wszelkich dokumentów i danych, dotyczących działalności Fundacji oraz żądanie wyjaśnień od członków Zarządu;
- składanie Fundatorowi sprawozdań z działalności Rady Fundacji;
- odwoływanie członków Zarządu;
- odwoływanie członków Rady Fundacji i Rady Programowej;
- Wskazywanie Fundatorowi osób, spośród których powinien dokonać wyboru w celu powołania ich na członków Rady Fundacji.
- Występowanie z wnioskiem o powołanie Rady Programowej.
Do kompetencji Fundatora należy:
- powoływanie i odwoływanie członków Zarządu ;
- powoływanie i odwoływanie członków Rady Fundacji oraz Rady Programowej;
- dokonywanie zmian w Statucie Fundacji;
- podjęcie decyzji w sprawach połączenia Fundacji z inną fundacją;
- podjęcie decyzji o likwidacji Fundacji, wyznaczeniu likwidatora Fundacji oraz przekazaniu majątku Fundacji po jej zlikwidowaniu;
- przyjmowanie sprawozdań Zarządu i Rady Fundacji z ich działalności;
- składanie Przewodniczącemu Rady wniosków o zwołanie posiedzenia Rady oraz uczestniczenie w posiedzeniach Rady, przy czym, że jeżeli Fundator nie jest członkiem Rady Fundacji, to uczestniczy w jej posiedzeniach bez prawa głosu.
- składanie Prezesowi Zarządu wniosków o zwołanie posiedzenia Zarządu oraz uczestniczenie w posiedzeniach Zarządu przy czym, że jeżeli Fundator nie jest członkiem Zarządu Fundacji, to uczestniczy w jego posiedzeniach bez prawa głosu;
- wyrażanie pisemnej zgody na nabycie lub zbycie przez Fundację nieruchomości oraz innych praw majątkowych o wartości powyżej 20.000 zł;
- wyrażanie pisemnej zgody na obciążenie majątku Fundacji ograniczonymi prawami rzeczowymi lub zaciągnięcie kredytu o wartości wyższej niż 10.000 zł;
- wyrażanie pisemnej zgody na złożenie przez Zarząd oświadczeń o odrzuceniu spadku przez Fundację;
- wyrażanie pisemnej zgody na nabycie przez Fundację udziałów w spółkach lub utworzenie spółki z udziałem Fundacji;
- przedkładanie Zarządowi i Radzie Fundacji propozycji, wniosków i uwag we wszystkich sprawach dotyczących Fundacji.
§10
- Fundator samodzielnie lub na wniosek Rady Fundacji może powołać Radę Programową, która nie wchodzi w skład władz Fundacji. Rada Programowa składa się z trzech do pięciu członków i pełni jedynie funkcje opiniodawcze i doradcze.
- Członkowie Rady Programowej powoływani są przez Fundatora na okres jednego roku. Powołanie w skład Rady Programowej może nastąpić wielokrotnie.
- Rada Programowa może wybrać ze swojego grona Przewodniczącego, który organizuje pracę Rady Programowej.
- Posiedzenia Rady Programowej zwołuje Fundator lub Przewodniczący Rady Programowej.
- Uchwały Rady Programowej zapadają zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy członków Rady Programowej. W razie równości głosów decyduje głos Przewodniczącego Rady Programowej.
- Do zadań Rady Programowej należy w szczególności:
- udzielanie wskazówek, porad i sugestii Zarządowi i Fundatorowi w sprawach przedłożonych Radzie;
- przedstawianie Zarządowi lub Fundatorowi opinii, inicjatyw, propozycji, we wszystkich sprawach dotyczących działalności Fundacji;
- poszukiwanie nowych form wsparcia organizacyjnego, koncepcyjnego i finansowego działalności Fundacji.
- Członek Rady Programowej może być odwołany w każdym czasie.
- Członkostwo w Radzie Programowej wygasa na skutek:
- odwołania przez Fundatora
- odwołania przez Radę Fundacji; uchwała Rady Fundacji o odwołaniu członka Rady Programowej powinna zostać podjęta bezwzględną większością głosów przez wszystkich członków Rady Fundacji;
- złożenia pisemnej rezygnacji na adres Fundacji.
Rozdział V
Zmiana Statutu
§11
Zmiana Statutu Fundacji wymaga pisemnej decyzji Fundatora lub uchwały Rady Fundacji, w przypadku określonym w §13 Statutu.
Rozdział VI
Postanowienia końcowe
§12
- Fundacja może się połączyć z inną fundacją.
- Decyzję o połączeniu z inną fundacją podejmuje Zarząd, o ile wcześniej zgodę wyrażą Rada Fundacji i Fundator.
- Decyzję o likwidacji Fundacji, wyznaczeniu likwidatora Fundacji oraz przekazaniu majątku Fundacji po jej zlikwidowaniu podejmuje Fundator.
- Środki finansowe i majątek pozostały po likwidacji Fundacji zostaną przeznaczone na rzecz organizacji o celach działania tożsamych z celami Fundacji lub do nich zbliżonych.
§13
- W razie śmierci Fundatora Rada Fundacji uzyskuje dodatkowe kompetencje, przewidziane w ust. 2 i 3 poniżej, pod warunkiem, że będzie składać się z przewidzianej w niniejszym Statucie minimalnej liczby członków. Jeżeli w chwili śmierci Fundatora albo w każdym innym czasie po śmierci Fundatora obsadzony będzie niepełny skład Rady Fundacji (w stosunku do minimalnej liczby przewidzianej w niniejszym statucie), członkowie lub członek Rady Fundacji powinni dokooptować do składu Rady Fundacji brakującą liczbę osób, w drodze decyzji podjętej jednogłośnie przez dwóch członków Rady albo w drodze decyzji podjętej jednoosobowo przez pozostałego jedynego członka Rady. Decyzja o dokooptowaniu powinna być sporządzona w formie pisemnej. W przypadku braku uzupełnienia liczby członków Rady Fundacji do minimalnej liczby określonej Statutem w drodze dokooptowania, brakujących członków Rady Fundacji wyznaczy najstarszy wiekiem spadkobierca Fundatora.
- Po śmierci Fundatora Rada Fundacji powołuje i odwołuje swych członków uchwałą podjętą jednogłośnie. W głosowaniu nie uczestniczy członek Rady Fundacji, którego dotyczy uchwała.
- W razie śmierci Fundatora, Radzie Fundacji będą przysługiwać dodatkowo kompetencje, określone w § 9 niniejszego statutu .
-----------------------
Robert Hojda
Fundator