Aktualności

Wspieramy protesty i żądania Polek

28 października 2020 liderki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, które koordynują/wspierają protesty przelewające się od tygodnia przez cały kraj, zaprezentowały postulaty. Żądania powstały na bazie zgłoszeń od grup lub organizatorów strajków, nie tylko tych ostatnich. Domagają się prawdziwego Trybunału Konstytucyjnego, prawidłowego Sądu Najwyższego, prawdziwego Rzecznika Praw Obywatelskich, nowelizacji budżetu, w tym zwiększeniu pieniędzy na ochronę zdrowia, dla pracowników ochrony zdrowia, pomocy dla przedsiębiorców i dla sektora kultury, pełni praw kobiet, legalnej aborcji, edukacji seksualnej, antykoncepcji oraz poszanowania praw osób z niepełnosprawnościami. Głównymi postulatami są dymisja rządu i powołanie obywatelskiej Rady Konsultacyjnej złożonej z autorytetów.

Jako KORD wspierający protestujących w tych obszarach a także współpracujący z grupami opozycji, solidaryzujemy się z przedstawionymi postulatami.

O pełni praw dla kobiet mówiła podczas protestu tego samego dnia wspierająca demokrację od dawna i sprzeciwiająca się wielu pomysłom PiS pani Wanda Traczyk-Stawska ps. „Pączek”, „Atma”, polska psycholog, działaczka podziemia niepodległościowego w czasie II wojny Światowej, żołnierz Armii Krajowej, uczestniczka Powstania Warszawskiego, dawna nauczycielka w Szkole Podstawowej Specjalnej, inicjatorką opieki nad cmentarzem Powstańców Warszawy i przewodnicząca Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy, inicjatorka budowy izby pamięci w parku Powstańców Warszawy, współinicjatorka ustanowienia w 2015 przez Sejm dnia 2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy, honorowa patronka Społecznego Komitetu "Marsz Milczenia’44".

Słowa Wandy Traczyk-Stawskiej, że przede wszystkim "każda matka najpierw musi chcieć mieć dziecko" są chyba najlepszą wskazówką jak powinno stanowić prawo w tym obszarze życia. Wczorajsze protesty w Warszawie, ale też w wielu miastach kraju i poza nim pokazują, że wiele osób podobnie myśli.

W obliczu pandemii niektóre działania KORD zostały uśpione, nad innymi pracujemy zdalnie przegotowując się do wznowienia normalnych działań. Powodem jest nie tylko obawa o Wasze/nasze zdrowie, obostrzenia sanitarne, ale także brak funduszy. Jednakże stojąc na straży praw obywatelskich musieliśmy włączyć się w działania, które skutkują obecnym protestami. Dla KORD ważna jest możliwość pomocy Obywatelkom i Obywatelom w wyrażaniu ich żądań czy sprzeciwu, dlatego cieszymy się, że grupy połączyły siły organizujący różne formy protestu ws. prawa wolnego wyboru dot. aborcji. Część z nich jak Ogólnopolski Strajk Kobiet, Dziewuchy Dziewuchom, Śląskie Perły od dawna współpracuje z KORD, ale nową siłą są grupy młodzieżowe, które także mogą na nas liczyć. W ciągu kilku ostatnich dni mieliśmy wiele przykładów na wzajemną pomoc i wsparcie (obsługą sprzętu nagłośnieniowego, koordynacja działań czy zabezpieczenie protestów). KORD działając m.in. na rzecz osób niepełnosprawnych, LGBT+, kobiet stoi na straży prawa do wolnego wyboru i szanowania decyzji każdej Polki i Polaka. Będziemy wspierać w tym zakresie dalsze działania grup, współpracujących w ramach naszej platformy. Każdemu demokracie życzymy powodzenia.

Poznań Fot. Waldemar Andrzej Jóźwiak

NR KONTA: NRB PARIBAS 50 1600 1462 1885 9412 6000 0001