Aktualności

Rzecznik Adam Bodnar laureatem pierwszej statuetki KORD

14 września w przeddzień Międzynarodowego Dnia Demokracji odbyła się uroczystość podziękowania Adamowi Bodnarowi. Bohaterski Rzecznika Praw Obywatelskich podczas swojej pięcioletniej kadencji wielokrotnie był wsparciem dla naszych protestów. KORD jako platforma porozumienia wielu grup opozycji ulicznej zorganizował takie spotkanie. Przedstawiciele grup z całej Polski mogli osobiście wyrazić wdzięczność za wszelką pomoc świadczoną obywatelom przez Adama Bodnara.

Chcieliśmy wesprzeć i podziękować jednemu z nas, który przez ostatnie 5 lat stał w obronie praw obywatela. Chronił każdego bez względu na wiek, płeć, pochodzenie, język, którym się posługuje, wyznanie a przede wszystkim poglądy.

Gościem honorowym KORD, który osobiście chciał wyrazić wyrazy szacunku i podziękowania, była Wanda Traczyk-Stawska, uczestniczka Powstania Warszawskiego.

Fot. Małgorzata Bursztynowska

Spotkanie poprowadzili: Gabriela Lazarek (przez wiele miesięcy protestowała na rynku w Cieszynie w obronie demokracji w swoim mieście, a jej samotny protest odbił się szerokim echem w Polsce) i Robert Hojda (inicjator spotkań i protestów oraz działacz na rzecz swobód obywatelskich, pomysłodawca i współzałożyciel "KORD" i fundator i prezes Fundacji "KORD").

Fot. Małgorzata Bursztynowska

W imieniu swoich i innych grup podziękowania składali działacze m.in. Irena Lankoff z Kielc z grupy "Uliczna Opozycja", Agnieszka Czerederecka z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet oraz Warszawskiego Strajku Kobiet, Wiktoria Skórska z "Fundacji Aktywizacji Młodzieżowych Organizacji", Waldemar Bukalski ze "Stowarzyszenie Radomianie Dla Demokracji" i członek Rady Fundacji KORD, Dominik Kuc członek Rady Fundacji "KORD" oraz działacz "Fundacji Pole Dialogu".

Statuetka, którą otrzymał Laureat, to szary bruk wyszlifowane z jednej strony..
bruk: twardy i ciężki w obróbce, szary jak SZARY CZŁOWIEK, protestujący po życia kres. Bruk nam ulicznikom jest bliski. „Psalm stojących w kolejce” ze słowami „Bądź jak kamień, stój, wytrzymaj”, który towarzyszył uroczystoci, to hymn wyjątkowej kadencji Adama Bodnara. Dalszy wers piosenki „kiedyś te kamienie drgną i polecą jak lawina” jest dla Adama Bodnara, jego następczyni lub następcy, ale przede wszystkim nas, „uliczników” – ogromnym zobowiązaniem.

Decyzją Rady i Zarządu Fundacji KORD co roku będzie wręczana nagroda. Otrzymają ją osoby lub organizacje, które w znaczny sposób przyczyniają się do obrony i utrwalania demokracji w Polsce oraz obecności Polski w rodzinie europejskiej.

Relacja - Włodek Ciejka TV

NR KONTA: NRB PARIBAS 50 1600 1462 1885 9412 6000 0001