Aktualności

Polska jeszcze czeka!

Publikujemy pierwszą z rozmów z działaczami KORD. Chcemy się przedstawić; pokazać co robimy i jakie mamy plany od strony zaangażowania obywatelskiego, ale uchylimy nieco rąbek naszej prywatności. Na początek najmłodszy członek Rady Fundacji, Dominik Kuc.

Przyjmij gratulacje za nagrodę, którą otrzymałeś w ostatnich dniach. Co to za wyróżnienie i dlaczego jest takie cenne?

Firma doradcza McKinsey wraz z polskim czasopismem „Forbes” po raz drugi stworzyły listę „25 Under 25” – czyli 25 osób, które przed 25 rokiem życia mogą pochwalić się osiągnięciami w pięciu kategoriach: Biznes, Nauka, Nowe Technologie, Działalność Społeczna oraz Wspieranie Różnorodności. Mam zaszczyt być laureatem w tej ostatniej.

Zresztą jako jedyny facet. Mało mężczyzn angażuje się społecznie, nie uważasz?

Laureatkami zostały głównie kobiety, co bardzo pokazuje ich siłę przebicia, ale na liście finalistów było sporo panów. Ja się angażuję i sprawia mi to wielką radość. Bardzo się cieszę, że różnorodność oraz działalność społeczna zostały dostrzeżone przez kapitułę wyróżnienia, bo czas jest niesprzyjający dla aktywistów w tych obszarach.

Zasiadasz w Radzie Fundacji KORD i nie dość, że jesteś najmłodszym członkiem fundacji, to jeszcze masz największą wiedzę o problemach młodzieży i społeczności LGBTQ.

To zaszczyt i zobowiązanie. Zostałem zaproszony wraz z innymi młodymi na pierwszy Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych, który odbył się 9 września 2018 roku w Łodzi. Może dlatego, że organizatorom spodobał się ranking szkół i „Dyplomy Równości”.

Jesteś pomysłodawcą pionierskiego badania stołecznych szkół średnich pod względem bezpieczeństwa i otwartości na uczniów i uczennice ze społeczności LGBTQ. Skąd pomysł „Dyplomów”?

Pomysł powstał bardzo dawno, po samobójczej śmierci Kacpra z Gorczyna. I oczywiście celem projektu pozostaje niezmiennie wspieranie osób kandydujących do szkół średnich poprzez pokazanie, które licea i technika tworzą bezpieczną atmosferę akceptacji. W 2019 roku dodatkowo, dzięki ogromnemu wsparciu organizacji pozarządowych oraz miasta stołecznego Warszawy, nagrodziliśmy najbardziej przyjazne i otwarte szkoły „Dyplomami Równości”.

Jak bardzo zmieniła się Polska szkoła jeśli chodzi o tolerancję wobec osób LGBTQ?

Niestety obserwujemy Polskę dwóch prędkości, jeśli chodzi o akceptację osób LGBTQ+. Z jednej strony w dużych miastach widoczny jest ogromny progres w dyskusji i w działaniach, a z drugiej strefy „wolne od LGBT”. Nasz rząd i prawicowe media odpowiadają za wzrost negatywnego dyskursu nakierowanego na społeczność, a w konsekwencji za rosnącą przemoc.

Jak młodzież odbiera rządy PiS? Jak reaguje na takie pomysły jak niski podatek od zarobków dla młodych ludzi, czy program mieszkaniowy, reformę edukacji, akcję mediów publicznych używających terminu "ideologia gender"?

Z pewnością młodzi ludzie patrzą negatywnie na nagonkę na osoby LGBTQ+. To właśnie najmłodsza część naszego społeczeństwa wykazuje największy współczynnik akceptacji dla „inności”, „odmienności”, „różnorodności” . Używam cudzysłowów, żeby odnieść się do terminów, a nie do czegoś co jest przeze mnie nieakceptowane.  

A które z pomysłów PiS podobają się młodzieży?

Na przykład pomysły dla stawiających pierwsze kroki na rynku pracy. Rozwiązania takie jak PIT-0 brzmią szczególnie atrakcyjnie dla moich rówieśników.

Na wiosnę organizujemy międzynarodowy KORD. Dość często z racji swoich zainteresowań zawodowych czy zaangażowania społecznego bierzesz udział w spotkaniach, na których są aktywiści z innych krajów. O czym dyskutują młodzi?

Miałem okazję brać udział na przykład w konferencji Masterclass w Amsterdamie zorganizowanej przez Amnesty International a także w seminarium na temat rosnącego populizmu w Berlinie. W innych krajach tematy takie jak różnorodność społeczna otwartość czy akceptacja zostały już dawno przerobione i są pewnym standardem. Niestety Polska jeszcze na to czeka.

Czeka na ludzi podobnych do Ciebie: młodych, optymistycznych, zaangażowanych. Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję i zapraszam do współpracy innych.

Dominik Kuc – rocznik 2000, działacz społeczny, inicjator rankingu szkół przyjaznych młodzieży LGBTQ+ oraz „Dyplomów Równości”. Angażuje się na rzecz młodych ludzi i wspierania różnorodności.

NR KONTA: NRB PARIBAS 50 1600 1462 1885 9412 6000 0001