Aktualności

Bogusław Stanisławski zmarł

12 września 2019 zmarł Bogusław Stanisławski, Wielki Człowiek, bardzo aktywny i niezwykle skromny. Będziemy go pamiętać jako niezastąpionego przyjaciela i krytyka Opozycji Ulicznej.

Na każdy KORD kierował do nas słowa wystąpienia, a po KORD dzielił się swoimi spostrzeżeniami, czasem krytycznymi. Podkreślał, że ceni nas za „jedność w różnorodności”. W związku ze swoją chorobą nie przyjechał na KORD IV i prosił, żeby przekazać krótkie przesłanie:

„Jestem na ostatniej prostej. Nie rozpaczam, chociaż mam jeszcze ochotę z wami potupać, poprotestować, pokrzyczeć. W szpitalu chodziłem w koszulce z napisem „Konstytucja”, bo i tam walczyłem o naszą sprawę. Cieszy mnie jak słyszę, że ludzie działają w całym kraju mimo wielu różnic. W moim Testamencie, który do młodych wygłosiłem w Kostrzynie, wzywałem do opowiedzenia się za Polską otwartą, tolerancyjną, szanującą każdego człowieka! Wołałem do nich „Idźcie do urn!” I że najważniejsza jest jedność w różnorodności. O to walczyłem! Pamiętajcie, jestem w razem z Wami w walce o wolność i demokrację - o wartości! Będę walczył na ile mi sił starczy, bo warto!”

Dziękujemy Ci za te słowa. Nie zawiedziemy!

Zdjęcie: Katarzyna Pierzchała

Wykładowca, wychowawca i przyjaciel młodzieży studenckiej SGPiS, autor podręczników i kursów języka angielskiego, pracownik Instytutu Kultury Polskiej w Londynie, pracownik MSZ, członek misji obserwacyjnej z ramienia ONZ w Wietnamie, negocjator Konferencji Bezpieczeństwa Współpracy w Europie, radca kulturalny w ambasadzie w Belgradzie, za granicą - propagator polskiej kultury i nauki i opiekun polskich stypendystów, członek opozycyjnej "Solidarności", i sztabu wyborczego Jacka Kuronia, współzałożyciel i były prezes polskiego oddziału Amnesty International, członek Rady Fundacji "Inna przestrzeń" i "Otwarty dialog", członek zespołu ekspertów "Team Europe" przy przedstawicielstwie Komisji Europejskiej, autor i sygnatariusz wielu listów w obronie praw człowieka w Polsce i za granicą, społecznik i wielki orędownik "małych ojczyzn", zakochany w Polsce. Za zasługi Bronisław Komorowski uhonorował go w 2011 r. Krzyżem Komandorskim "Polonia Restituta".

Dla nas pozostanie w pamięci jako niestrudzony uczestnik protestów i obrońca Konstytucji. Dla KORD był przyjacielem, choć nie bezkrytycznym.

„W dobrych zawodach wystąpiłeś, bieg ukończyłeś”, odpoczywaj w pokoju!

NR KONTA: NRB PARIBAS 50 1600 1462 1885 9412 6000 0001